2012. július 21., szombat

A muffinok királynője :)

Bár nem sok muffint készítettem eddig (az az igazság, hogy a muffinban csak a relatív egyszerűsége fogott meg), de ez a tegnapi felkerült az örök első helyre. Az ötlet a gyümölcsös standnál indult, egy kilónyi nektarinnal, majd fokozódott megmagyarázhatatlan késztetésemmel valami krémes dolog után... Ötleteltem, utánanéztem, hogy hogy lehet megcsinálni azokat az ötleteket és... íme :)

Nektarinos muffin vaníliapudinggal

Hozzávalók: 15 dkg vaj, 12,5 dkg porcukor, 15 dkg liszt, egy csomag (két teáskanál) sütőpor, 3 tojás, 2 nektarin lereszelve+két nektarin cikkekre vágva, fahéj, vaníliás cukor, durvára vágott mandula vagy fenyőmag; 2,5 dl tej, fél csomag vaníliás puding, 1-2 evőkanál cukor
(És igen, egy ideje - a blog elején jelzettekkel ellentétben - egyre pontosabb mértékeket írok, bár igaz, hogy kimérni még mindig szemmel-kanállal-pohárral szoktam :) )

Elkészítés
A pudingot a leírás szerint elkészítem és hagyom kihűlni. Mivel nem volt sok időm, a frissen kitöltött pudingos csuprot hideg vízzel feltöltött edénybe állítottam, majd amikor a víz megmelegedett, a pudingot jégre raktam.
Elkészítem a tésztát. A vajat a porcukorral felhabosítom, majd egyenként hozzákeverem a tojásokat. A lisztet összekeverem a sütőporral, majd ezt a keveréket hozzákeverem a vajas-cukros masszához. Az elkészült masszába keverem a lereszelt nektarinokat és (ha van; nekem most nem volt, de nagyon szerettem volna) a durvára aprított mandulát vagy fenyőmagot.
A muffinsütőt bőven kivajazom (tényleg bőőőven). Minden mélyedésbe teszek két kávéskanálnyi muffintésztát, majd ennek a közepébe egy púpozott kávéskanálnyi vaníliapudingot, végül a pudingot is befedem a maradék tésztával, úgy, hogy a tészta ne érjen fel a mélyedés pereméig. Minden tésztába szúrok helytől függően egy-két-három nektarincikket. A fahéjőrleményt összekeverem a csomagnyi vaníliás cukorral és megszórom vele a muffinkák tetejét (mivel most nem volt itthon sem fahéjam, sem vaníliás cukrom, ez is csak a tervekben szerepelt :) ). Előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütöm - vigyázat, nagyon kell figyelni rá, mert hihetetlenül gyorsan megsül :)

Elkészítési idő: 1 óra

Sajnos nem látszik elég szépen, hogy milyen bársonyos-puha a pudingocska a közepén :)


Reggeli fényben a reggeli kávé mellé

És egy kis napsütés; Nektek, szeretettel :)

Amúgy az alapokat innen és innen szereztem, köszönöm szépen :)

2012. július 19., csütörtök

Csudakönnyű-csudafinom lepény

Blogbarangoltam a napokban és találtam egy blogot, ami telis-teli van zseniális ötletekkel, fincsi és könnyű kajákkal és sok-sok mosollyal meg szeretettel :) Mindenkinek ajánlom böngészgetni Kifli és levendula blogját - és esetleg csemegézni mellé ebből a csodás lepényből, amihez tőle loptam az alapot :)

Szalámis-burdufos lepény

Hozzávalók - a tésztához: kb 25 dkg burduf, 40 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 1 tojás, 8 evőkanál tej, 8 evőkanál olaj, 1 teáskanál só, 2 teáskanál rozmaring
-a tésztára: tejföl vagy szána, pár fej vöröshagyma, apróra vágott szalámi, reszelt sajt (szokásos mérték: minél több, annál jobb :) )

Elkészítés
A tészta hozzávalóit összekeverem (pár perc alatt gyönyörűen összeáll; én az elején fakanállal kevertem, majd a legvégén gyúrtam át egy kicsit kézzel). Kis adagokat szakítok belőle és kb 2 cm vastagra nyújtva (én kézzel húzkodtam megfelelő méretre és vastagságra) sütőpapíros tepsibe teszem, a szélét kicsit felhajtogatom, hogy legyen egy pici pereme.
A lepénykéket megkenem egy kis tejföllel, rászórom a vöröshagymát, a szalámit, végül a sajtot. 20-25 perc alatt szép piros-mosolygósra sütöm.

Elkészítési idő: 30 perc


Kár, hogy ezek a finomságok mindig csak vacsorára készülnek, így  kénytelenek vagyunk  mindig szembevakuzni velük... Higgyétek el, hogy élőben sokkal-sokkal szebb a piros-ropogós sajtréteg alatt a megpárolódott vöröshagyma és szalámiréteg :)

2012. július 16., hétfő

Kerti finomságok 2. felvonás: zöldpaszuly

Nyilvánvalóan nem csak málna, hanem sok egyéb finomság is érkezett Farkaslakáról, például egy adag zöldpaszuly. Bár anyósomék levesnek vagy hasonlónak szánták, én Főkostolói engedéllyel valami rendhagyót készítettem belőle :)

Zöldbabos töltelékkel töltött rántott palacsinta

Hozzávalók: zöldpaszuly, tejföl, telemea, kolbász, bazsalikom, majoránna; 4 tojás, tej, liszt, olaj, prézli

Elkészítés
Két tojásból tejjel és liszttel palacsintatésztát készítek, a végén egy kis olajat keverek bele és kisütöm, majd hagyom kihűlni. A zöldpaszulyt megtisztítom, majd egy kis sós vízben roppanósra főzöm. A telemeát és a kolbászt felkockázom, majd a megfőtt és leöblített paszullyal, valamint a tejföllel összekeverem.
A palacsinták közepére tölteléket halmozok, majd összehajtogatom és ha kell, megtűzöm fogpiszkálóval.
A maradék két tojást felverem, fűszerezem. A palacsintákat lisztbe, tojásba, majd prézlibe forgatom és forró olajban gyorsan kisütöm.

Elkészítési idő: 1 óra



Csudifinom, kóstoljátok meg :) Jó étvágyat!

2012. július 14., szombat

Kerti finomságok: máááálna

Anyósomék kertjéből érkezett egy szép doboznyi málna, amiből botmixer híján nem tudtam málnashake-et készíteni. Bánni nem bántuk, lett belőle málnás muffin mindenki nagy örömére :)

Málnás muffin a világ legfinomabb kerti málnájából

Hozzávalók: málna (sok-sok, kerti, szeretettel szedett), 25 dkg liszt, egy csomag sütőpor, 1/2 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál fahéj, durvára vágott dió, 1 tojás, 12 dkg cukor, 12 dkg vaj, 3 dl tej

Elkészítés

A lisztet, sütőport, szódabikarbónát összekeverem, hozzákeverem a diót is. A vajat habosra keverem a cukorral, hozzáadom a tojást, a tejet, végül beleforgatom a lisztes keveréket, majd a legvégén a málnát. Bőven kivajazott sütőformába teszem, 20-25 perc alatt készre sütöm.

Elkészítési idő: 20 perc + sütés

Szépek, mosolygósak...

... falnivalóak...

... de nem olyan szépek, mosolygósak és kívánnivalóak, mint az én  csodás Főkostolóm, aki miatt minden  finomság megszületik :) :*

2012. július 9., hétfő

Fejedelmi vacsora: camembert gyümölcsszósszal

Kedves szüléim jóvoltából csücsült egy fincsi camembert a hűtőben, s bár csak úgy magára is tökéletes lett volna, olyan régóta ígérgetem a Kedvesnek,  hogy rántott camembert-t kap egyszer (és olyan sokáig nem lesz pénzem ilyesmiket venni), hogy kénytelen voltam "feláldozni" ezt a csemegét. Megérte :)

Diós panírban rántott camembert rozmaringos rizzsel, szilvamártással

Hozzávalók: fejenként kb 100 grammnyi camembert sajt (ha akad, kerek, de ha nem, a háromszög alakú is jó, fel lehet vagdosni -- nekem most kis kockáim lettek), 2 tojás, liszt, prézli, 6-7 gerezd dió, egy kis bögrényi rizs, egy teáskanálnyi rozmaring (szárított is jó, de persze jobb a friss, ha van), szilvalekvár, citromlé, pár cseppnyi forró víz, só

Elkészítés

Legelőször a szószt készítem el, mert az még le kell hűljön, össze kell érjen egy kicsit fogyasztásig. 4-5 kanál szilvalekvárt (finom savanykásat) kicsi forró vízzel csurgathatóra hígítok, pici citromlével kihozom a savanyúságát. Letakarva hűtőben tárolom felhasználásig.
Egy kisebb lábosban vizet forralok, sózom és beleszórom a rozmaringot. Ha a víz felfőtt, cseppentek bele pár csepp olajat, majd beleszórom a rizset. Alkalmankénti kevergetés mellett addig főzöm, míg a rizs teljesen fel nem szívja a vizet. Ha kész, egy kis tejföllel be lehet keverni, én most ezt elfelejtettem :)
Minthogy agyolvasztó meleg van nálunkfelé, ahhoz, hogy a sajt ne olvadjon meg még előkészítés közben, egy szűk negyedórára a mélyhűtőbe dugtam. Míg a sajt hűl, előkészítem a panírt. A diógerezdeket nagyon alaposan felaprítom. Egy tányérban felverem a két tojást, majd két másik tányérra lisztet, illetve prézlit teszek.
A jól lehűlt camembert-t nagyjából egyforma kockákra vágom, majd panírozom: először lisztbe, majd tojásba, végül a prézlibe forgatom. Mivel a camembert nagyon olvadós fajta, ezért nálam tripla panírt kapott: a normál panírozás után még egyszer tojásba és prézlibe forgattam, majd végül a prézlihez adtam a diót és így ismét elvégeztem a tojás-prézli panírozást. (A dupla panírt amúgy is ajánlom minden helyzetben, sokkal finomabb és ropogósabb lesz tőle a bunda :) )
Az így bebundázott camembert-darabkákat forró olajban két-három perc alatt kisütöm - éppen csak színt kell kapjon a bundácska. Szilvamártással leöntve, rizzsel körítve, citromdarabkákkal díszítve tálalom.

Elkészítési idő: 30 perc




Igazából amúgy áfonyamártást ajánlanak a rántott camembert-hez, de az most épp nem akadt a közelemben. Amúgy szerintem bármilyen savanykás ízvilágú lekvárral elkészíthető.

2012. július 8., vasárnap

Hosszú várakozás után: zabpelyhes keksz

Nagyon-nagyon régóta készülök elkészíteni ezt a kekszet, de valami mindig hiányzott hozzá. Most végre - minthogy nővérkémnek nem kellett egy csomag zabpehely - minden összejött, úgyhogy elkészültek ezek a finomságok :)

Zabpelyhes-vajas keksz

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 8 dkg cukor, 1 csomag sütőpor, 1 tojás, 4 csomag vaníliás cukor, 10 dkg zabpehely, narancshéjreszelék, citromhéjreszelék, 5 evőkanálnyi citromlé (egy citrom leve)

Elkészítés
 A lisztet, a cukrot, vaníliás cukrot, sütőport összekeverem. Hozzáadom a tojást, a citrom- és narancshéjreszeléket, a citromlevet és összekeverem; végül összedolgozom az apróra vágott vajjal. Szép cipócskát gyúrok belőle, majd folpakkal letakarva kb fél órát pihentetem a hűtőben. Kivéve nagyjából fél centis vastagságúra nyújtom és kiszaggatom, majd kivajazott tepsiben nagyjából 15 perc alatt készre sütöm - ahogy van már egy kis színe, jó is :)

Elkészítési idő: fél óra + pihentetés + sütés



2012. július 1., vasárnap

Csirkesaláta, gazdagon

Nyár van, nyár, és még a nyár közepéhez képest is fullasztó meleg. Ilyenkor csak valami egyszerű, könnyen elkészíthető és legfőképpen hidegen fogyasztható étel a favorit. Ezért született meg ez a csirkesaláta - no meg azért is, mert Ovidiu csak úgy vállalta a (számára második) vacsorát, ha az könnyű lesz :)

Majonézes csirkesaláta

Hozzávalók: 7-8 szem krumpli, egy-egy nagyobb fej vörös- és fehérhagyma, 5 főtt tojás + 2 tojássárgája a majonézhez, 3 szép csirkemellfilé bőr nélkül, vaj, fűszerek, szána, mustár

Elkészítés

A krumplit meghámozom, felkockázom, majd bő sós vízben puhára, de nem szétesősre főzöm. Az öt tojást szintén bő, sós vízben megfőzöm, majd hideg vízzel leöntve megpucolom és feldarabolom. A hagymákat megpucolom és felaprítom. Egy nagyobb tálban összekeverem a  krumplit, a hagymát és a tojásokat, picit sózom és megfűszerezem.
A csirkemellfiléket ujjbegynyi darabokra kockázom. Egy kiskanálnyi vajat felolvasztok, szórok bele pár csipetnyi rozmaringot és picit összepirítom. A csirkemell-darabkákat a vajban megfuttatom, épp csak annyira, hogy szép aranybarna színük legyen, majd hagyom kihűlni.
A két tojássárgából kemény majonézt keverek, mustárral és fűszersóval ízesítem, majd szánával annyira felengedem, hogy elég legyen a saláta bekeveréséhez. A csirkedarabkákat az olvadt vajjal együtt hozzáadom a krumplis keverékhez, jól összekeverem, majd hozzáadom a majonézt is és azzal is összekeverem.
Lefedem, legalább egy órára hűtőbe rakom (minél többet áll, annál jobban összeérnek az ízek, úgyhogy érdemes fogyasztás előtt legalább 3 órával elkészíteni, vagy a gyorsabb eredmény érdekében kb 10 percet a mélyhűtőben tartani). Gyenge pirítóssal tálalom, mellé félszáraz vagy maximum félédes, jól behűtött fehérbort adok.

Elkészítési idő: 45 perc + a behűtés

Hát igen, ez is olyasmi, amit szinte lehetetlen szépen fotózni... De azért csudifinom volt, el is fogyott a hatalmas tálnyi egy este :)