2012. november 30., péntek

Kalendárium

Még mindig dekoráció, de most már azért kezdek visszatérni az alapokhoz - ebben a bejegyzésben már lesz recept is :)

Adventkalendárium csokis keksszel

Hozzávalók - egy nagy adag (kb 50 db) kekszhez: 500 g liszt, 2 tojás, 250 g sütőmargarin vagy vaj, 70 g porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 70 g kakaó (instant; ha étkezési kakaót használtok, akkor több cukor kell), kb 70 g reszelt vagy aprított étcsoki, citromhéj-reszelék
- a kalendáriumhoz: kreativitás és szeretet :)

A tojásokat kicsit felverem, a vajat megolvasztom. A tojásokhoz adom a por- és a vaníliás cukrot, robotkeverővel összekeverem, majd hozzáadom a vajat és végül a kakaót. Habosra keverem. Utána apránként a masszához adom a lisztet és a csokiforgácsot, fakanállal alaposan összedolgozom, végül kézzel egy kicsit átgyúrom. A kész masszából golyócskákat formázok, a tenyeremen ellapítom és megszórom egy kis citromhéj-reszelékkel. Sütőpapíros tepsibe téve előmelegített sütőben gyorsan kisütöm (nálam 13 perc alatt sültek meg; tűpróbával lehet ellenőrizni, de 15 percnél több szerintem nem kell neki).
Finom, illatos, roppanós - jó étvágyat hozzá :)

Elkészítési idő: 15 perc + sütés



És íme a kalendárium - én kartonpapírból vágtam hozzá koszorút, beborítottam pattogatott kukorica-füzérrel, átbújtattam a kartonon 24 különböző hosszúságú szalagot, vágtam 24 címkét, ráfestettem a számokat, cetlistől fóliába csomagoltam a kekszeket és felbogoztam a koszorúra. Végül az egész koszorú fellógatódott a csillárra; most már csak naponta le kell vágni egy kekszecskét és lehet várni az ünnepet :)

2012. november 29., csütörtök

Hangolódunk

Lassan itt a december (te jó ég...), az ember lánya pedig elgondolkodik, hogy idén milyen díszbe öltöztesse a lakást az ünnepre. Igaz, hogy a fára való díszek még egy hónapig készülgethetnek, de koszorút és advent-kalendáriumot már épp ideje készíteni. Most - szíves engedelmetekkel - nem receptet fogok közölni, hanem az én kicsi díszecskéimet mutatom meg nektek - persze ha kell, szívesen írok hozzá készítési útmutatót ;)

A koszorú - szép, ugye ? :)


Egy kis ajtódísz, hogy a szomszédoknak is mutassunk valamit...


... és a maradékokból készült vázácska a Kedves asztalára.

Kellemes és boldog készülődést!




2012. november 26., hétfő

Ronda, de finom

Naaagy terveim voltak, hogy milyen szépet s fincsit fogok készíteni ebből az ötletecskéből - aztán szép nem lett szegényke, de finom - aaaz igen :)

Spenótos-juhsajtos puliszkatekercs

Hozzávalók: kb 200 g spenót, kb. 100 g juhsajt, egy bögre kukoricaliszt, tejföl,víz, só, olaj, egy tojás, luxusnak majonéz

A spenótot (fagyasztott, nálam) kiengedem és lecsepegtetem, picit megsózom és keverek bele egy kanálnyi tejfölt - előfőzni ezt nem kell, bőven elég lesz neki a sütés. A sajtot apróra kockázom. Lobogó sós vízben puliszkát főzök.
Ha a puliszka készen van, nagyjából ujjnyi vastagságban elterítem egy gyúródeszkán és egy kicsit hűlni hagyom. Amit én most elrontottam: túl sokat hagytam hűlni és emiatt töredezett össze (nagy  valószínűséggel legalábbis), amikor fel akartam tekerni.
Ahogy egy kicsit hűlt a puliszka, megkenem a spenóttal és megszórom a sajttal, majd ügyesen feltekerem és kiolajozott formába teszem - a legjobb talán az őzgerinc-forma hozzá. A tojást feltöröm, ha nincs majonéz éppen, akkor kettéválasztom és a fehérjét meg a sárgáját külön verem fel, ha van majonéz, akkor nem választom külön. A felvert tojással (vagy a tojásfehérjével) megkenem a tekercs kilátszó felét és 15-20 percre sütőbe tolom. Utána kiveszem, egy kicsit ismét hagyom hűlni, hogy szilárduljon (ez volt a második lépés, amit most kihagytam :p), majd óvatosan egy sütőpapíros tepsibe borítom és a tetejét is megkenem - ha van, majonézzel, ha nincs, akkor a tojássárgával. Ismét húsz percet ül a sütőben, és már kész is van :)

Elkészítési idő: 20 perc + sütés (40-45 perc)





2012. november 25., vasárnap

Édesemnek édesen

A hűtő átmeneti lebetegedése arra is jó volt, hogy a régóta halasztgatott majd-megcsináljuk-kaják most hirtelen muszáj-megcsinálni-kajákká léptek elő. Ez is ilyen :)

Áfonyás pite

Hozzávalók: 100-150 g áfonya, 5 kanál méz, 3 kanál cukor, egy kiskanál citromlé, kb. 200-220 g liszt ( plusz amit felvesz nyújtáskor), kb. 100-120 g vaj vagy sütőmargarin, fél mokkáskanálnyi só, fél pohár jéghideg víz

Egyszer a tésztát készítem el, ugyanúgy, mint a sós piténél, csak most egy kicsit nagyobb adagot, hogy legyen miből csíkokat hengergetni. Ügyesek észrevehetik, hogy bár a lisztmennyiség nőtt, a vajmennyiség viszont csökkent - időközben rájöttem, hogy nem szükséges annyi vaj, kevesebbel is finom porhanyós lesz, sőt, mintha még jobb is lenne így... Az első pitémnél még az eredeti recept alapján szerepelnek  a mértékegységek (amit sajnos már nem találok, de ezúton is köszönöm a szerzőnek :) )
Ha a tészta elkészült, letakarom és hűtőbe teszem - vagy működőképes hűtő híján az erkélyre :). Amíg a tészta áll, összekeverem a tölteléknek valót. Az áfonyát, ha friss, megmosom és megtakarítom; nekem ugye most fagyasztott áfonyám volt, azt csak jó alaposan le kellett csepegtetni. Ha tényleg nagyon alaposan lecsöpögött, hozzákeverem a citromlevet, a mézet és végül a cukrot és szintén hideg helyen állni hagyom.
A tésztát kétharmad-egyharmad arányban elosztom, a nagyobbik részt lisztes kézzel átgyúrom és lisztezett deszkán kör alakúra nyújtom, egy kicsivel nagyobbra, mint a tortaformám. A formát kivajazom és beleegyengetem a tésztát, a szélén kunkorítok neki egy kis peremet, megszurkálom fogpiszkálóval és előmelegített sütőben 6-8 perc alatt elősütöm. Amíg sül, a kisebbik adag tésztát is kinyújtom, csíkokra vagdosom és kézzel meghengergetem. Ha a tészta kicsit megpirult (elősütésnél épp csak egy kicsit meg kell kérgesedjen a tészta teteje), kiveszem, belehalmozom a tölteléket - ami közben ügyes kis levet eresztett - és meglocsolom a maradt áfonyás-mézes lével, végül rárakosgatom a hengerecskéket szépen, keresztben. Nagyjából húsz perc alatt szépre sütöm. Kivéve bőven megszórom porcukorral és erős tiltásokkal védem az éhes szájaktól legalább addig, amíg egy kicsit hűl és amíg lefotózom :)

Elkészítési idő: egy és fél óra




2012. november 17., szombat

Az ősz ízei - variációk sütőtökre

Olyan régóta ki szerettem volna próbálni ezt... Végre sikerült. És jobb, mint gondoltam :)

Sütőtökös-csirkés palacsintabatyu

Hozzávalók: kb fél kiló sütőtök, 3-4 csirkemellfilé (vagy csirkehát, vagy bármi, attól függ, hogy mennyi időnk van pepecselni a feldarabolásával :) ), liszt, 1 tojás, tej, ásvány- vagy szódavíz, tejföl, bors, pirospaprika, só, leostyán, majoránna, olaj

A tököt megpucolom, nagyjából ujjbegynyi darabokra kockázom és sütőpapíros tepsibe téve nagyjából egy óra alatt megsütöm. Amíg sül, a lisztből, tojásból egy kis tejjel és vízzel palacsintatésztát keverek, majd kisütöm őket. Két-három kanál lisztet összekeverek egy kiskanál pirospaprikával, fél kiskanál borssal és fél kiskanál sóval (persze az arányokon ízlés szerint lehet változtatni), majd a felkockázott, megtisztított csirkét beleforgatom ebbe a keverékbe és egy kis olajban gyorsan kisütöm. Ha a csirke kifehéredett, a közben elkészült tökből belekeverek annyit, hogy egyenlő arányban legyen a csirkével, hozzákeverek két-három kanál tejfölt, megszórom leostyánnal és majoránnával és egy kicsit még felrottyantom. Az elkészült szószból egy-két kanálnyit teszek egy palacsintára, majd a palacsinta széleit összecsippentem és megtűzöm. Egy-két kanál tejfölből és egy kis majoránnából szószt keverek, ezzel díszítem.

Elkészítési idő: egy és fél óra



Frissítés - 2012. november 25.
Egyrészt sok-sok döblec érkezett Farkaslakáról, másrészt vendégek is jelentkeztek a hétvégére, harmadrészt pedig rákényszerültünk a mélyhűtő gyors kiürítésére, úgyhogy elkészült még egy verzióban. 
Annyi a különbség, hogy a csirkecombot a már egyszer bemutatott nagyon-nagyon fincsi szószban sütöttem meg, a palacsintába pedig csak a tejfölös sütőtök került. Sikert arattunk :)



2012. november 10., szombat

Falatka

Gabojszától loptam az ötletet, bemutatom, mert nagyon jó :)

Kenyérkosárka bármilyen töltelékkel :)

Hozzávalók: tervezett darabszámtól függően toastkenyér-szeletek (én a grahamot ajánlom, de fehér kenyérrel is fincsi lehet), egy csipet só, egy csipet oregano, egy csipet bazsalikom

A kenyérszeletekről leszedem a héjukat, majd egy kicsit elvékonyítom őket. A muffinsütő kivajazott mélyedéseibe igazgatom a szeleteket, a kilógó csücsköket levágom. A kosárkák közepét kicsit megfűszerezem, majd a sütőbe tolom őket 8-10 percre, vagy amíg színt kapnak. Ha készen vannak, lehet őket tölteni - mi otthon majonézzel és maradék sonkával pakoltuk meg, idesanyáméknál fokhagymás túrókrém került bele. Mindkettővel finom volt, én mégis a majonézesre szavazok, legalábbis valami olyan szószra, ami egy picikét meg tudja puhítani a kosárkákat.

Elkészítési idő: 20-30 perc


Gasztroajándék kettes szám, és még mindig születésnap

Ez volt az egyetlen születésnapi ételféle, amiről nem tudtak jóanyámék - szóval ez volt az igazi meglepetés :)

Szilvás muffin mogyorókrémes töltettel

No, ez megint olyan kedvemre való recept, tudniillik ez a muffin pont olyan, mint a nektarinos-pudingos muffin, csak éppen más :) Vagyis magyarabbul annyi a különbség, hogy ebben a muffinban a nektarin helyén finom, lédús szilva, a vaníliapuding helyén pedig mogyorókrém (hogy az itthoniak is értsék: finetti :p) figyelget - bár javaslom, hogy akinek ideje van, inkább főzzön hozzá egy csokipudingot, eredetibb lesz tőle :)

Falatozzatok vígan belőle :)


Gasztroajándék egyes szám - születésnap

Egyetlen idesanyám kérésére és születésnapjára készült :)

Tormás sonkarolád

Hozzávalók: reszelt (almás) torma, majonéz, sonka, sajt, alma

Jelen esetben a torma is házilag készült (nem volt már időm lefotózni az üvegben :) ), ami sok-sok sírással járt, de megérte :) A tormákat a Kedves hathatós segítségével lereszeltük, majd kevertem hozzá egy fél pohár vizet, egy kiskanál sót, két teáskanálnyi cukrot és egy fél pohár alma-és borecetet, majd üvegbe raktam, megnyomkodtam, lefedtem és hűtőbe raktam. Két napot ért; nagyon fincsi lett és nagyon erős :)

A sonkaszeleteket kicsit leszítatom. Egy vagy két szem almát lereszelek. A tormát tálba szedem, hozzákeverem az almát és teszek hozzá egy kis majonézt is, de csak óvatosan, mert nagyon híg lehet tőle. A sajtot lereszelem.
A leszítatott sonkákat megpakolom tormával, feltekerem és a végeiket megtömöm reszelt sajttal; fogpiszkálóval rögzítem és - kész :)
Mi felhasználáskor még szúrtunk a tetejére egy-egy szem olívabogyót is, de ez nem kötelező :)

Elkészítési idő (ha minden - lásd torma és majonéz is készen van): 20 perc


2012. november 9., péntek

SZÜLETÉSNAAAAAP

És eljutottunk ide is, immár egy éves ez a picinyke blog. Köszönöm mindenkinek, aki eddig figyelemmel követte konyhai ténykedésemet és remélem, hogy a következő években is segíthetek egy-egy finom és szép recepttel :)
Bár nagy terveim voltak az első születésnapra, most erre a hétvégére is bejött valami egyéb, méghozzá egy közös születésnapozás - kedves szüléimnek van mostanában születésnapja. Úgyhogy külön csak a blognak most nem készült nagy szülinapi kaja, de azért persze kivettem a részem az ünnepi készülődésből - az ezután  felkerülő receptek bizonyítják majd  ;)
Most csak egy fincsi és ötletes reggelit tudok megosztani Veletek, de remélem, ez nem tántorít el a blog látogatásától :) További jó böngészgetést és jó étvágyat kíván
a Konyhatündér


Muffin-tükörtojás párizsival

Hozzávalók: fejenként 2 kisebb tojás, 10-12 szeletnyi párizsi, tejföl, fűszerek, egy kicsi olívaolaj

Az elkészítés egyszerűbb, mint egy pofon. A párizsit felkockáztam, alaposan összetörtem és kevertem hozzá egy picike tejfölt. A muffin sütő mélyedéseit kiolajoztam, mindegyik aljába tettem agy kanálka párizsit, majd beleütöttem egy-egy tojást. Picit sóztam, majd mehetett is a sütőbe nagyjából tíz percre - ennyi idő alatt pont megpirul két-két szelet kenyér is :)

Elkészítési idő: 20 perc


Pi én, pi te

Az eddigi legfinomabb sós pitém volt ez, még morzsája sem maradt. Arassatok vele hasonló sikereket :)

Tökös-húsos pite

Hozzávalók: 180 g liszt, 100 g vaj vagy sütőmargarin, fél mokkáskanál só, fél pohár jéghideg víz, 200 g darálthús, kb 200 grammnyi tök felkockázva, ketchup vagy házi paradicsompaszta, sajt, fűszerek

Nagyon szeretem az ilyen újragondolt recepteket, nagyban megkönnyítem a saját dolgomat. Tudniillik a pite cakkra pontosan úgy készül, mint a normál húsos pite, csak hozzá van keverve egy nagyobbacska adag megpucolt, felkockázott tök is (minő meglepetés, mi? :p), valamint a bazsalikom mellet leostyánt és majoránnát is kér. Ami miatt mégis külön bejegyzést szenteltem neki, az az, hogy legkedvesebbik Főkóstolóm ismét gyönyörűeket fotózott :)

Elkészítési idő: egy és fél óra





Ugye, milyen szép volt? :)

Jó étvágyat!


2012. november 6., kedd

Az idei utolsó cukkini

Legalábbis nagy valószínűséggel az utolsó lesz most már... Mostanában rákattantam a tekercsekre, eddig sikert arattam vele :)

Sajtos cukkinitekercs nyárson

Hozzávalók: egy fél cukkini, juhsajt vagy feta sajt, 6-8 szem krumpli, tejföl, vaj, olívaolaj, szalonna vagy baconszalonna

A krumplikat megpucolom, felkockázom és puhára főzöm. A cukkinit megpucolom, majd zöldségpucolóval vékony szeleteket vágok belőle, besózom és egy kicsit állni hagyom.. A sajtból szintén vékony szeleteket vágok, minél hosszabbakat. A szalonnából közepesen vastag szeleteket vágok - az a legjobb, ha húsosabb a szalonna, úgy finomabb lesz.
Minden szelet cukkinit befedek a sajtszeletekkel, szorosan feltekerem őket és beáztatott bambusznyársra húzom négyesével, közéjük és a két végére szalonnaszeletkéket húzok. Egy tepsit vékonyan kikenek olívaolajjal, ebbe fektetem a nyársakat és nagyjából fél óra alatt megsütöm őket. Amíg sülnek, a krumplit áttöröm, egy kis tejföllel bekeverem.
Én most habnyomóba tettem a krumpli és ezzel ágyaztam meg a nyársaknak, de ez nem kötelező elem :)

Elkészítési idő: egy és egy negyed óra