2012. március 19., hétfő

Hal a halban

Valamelyik netes gasztrokalandozás közben találtam ezeket a képeket és - természetesen - nagyon megtetszett az ötlet. Szeretettel ajánlom Alettának és Gabinak, szíves elnézésüket kérve, hogy ilyen sokáig vártak a receptre :) (és az egyszerűség kedvéért száraz élesztővel is elkészíthető)

Hal zöldségekkel, tésztabundában

Hozzávalók - tészta: kb 600 g liszt, só, bazsalikom, oregano, 2,5 dkg élesztő, egy csupor langyos tej, langyos víz, pici cukor, egy tojás (+ egy tojásfehérje a kenéshez), vaj (kb 60 g) 
Töltelék: halfilé (például makréla; annyi, ahány halacskát szeretnénk), zöldségek, sajt

Elkészítés

A tészta hozzávalóiból lágy tésztát gyúrok - pont olyat, mint a kenyérhernyócskáknál. A tésztát félreteszem, legalább fél órán át állni hagyom.
A zöldségeket megmosom, feldarabolom - ugyanúgy, mint a calzone-nál, itt is bármilyen zöldség belekerülhet a töltelékbe. Én egy fej paprikát és egy paradicsomot vágtam bele, valamint kiegészítettem egy vegyeszöldség-konzervvel (csemegekukorica, zöldborsó és murok). A sajtot lereszelem, a halat lemosom és befűszerezem.
Ha a tészta megkelt, annyifelé osztom, ahány halfilém van. A buckókat egyenként kerekre nyújtom. A közepükre egy sor zöldséget és sajtot szórok, ráfektetek egy halat és azt is befedem zöldséggel. Ezután a tésztát a hal két oldalán ujjnyi csíkokban bevagdosom és a hal "hátán" összefonom. Amennyire lehet, jó, ha a tészta befedi az egész tölteléket, de az sem baj, ha néhol kicsit kilóg belőle. A hal "farkát" a tészta utolsó csíkjaiból alakítom ki: a csíkokat összenyomogatom és villával kidíszítem.
A kész halacskákat vajjal kikent vagy sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, megkenem tojásfehérjével és 25 perc alatt készre sütöm.
Egy adag rizzsel megfejelve bőséges vacsora, de mint a calzone esetében is, a halas hal is jó szendvicspótló lehet.




Elkészítési idő: 2 - 2 1/2 óra

2012. március 12., hétfő

Calzone, avagy töltött pizza

Érkezett a tavasz és a tavasszal együtt a zöldség-éhség. Így hát előkerestem egy régi receptet, amit még a tél elején találtam, kicsit átgondoltam és nekifogtam... Igazából - az alaprecept szerint - ez hús nélküli calzone lett volna, de hát persze nálunk a "hús nélkül" fogalom ismeretlen, úgyhogy csak került bele egy pár kockányi oldalas - de persze háromszor annyi zöldséggel.

Calzone (töltött pizza)

Hozzávalók - tészta: 1 kg liszt, egy kanálnyi olaj (ha van, oliva, de a sima napraforgóolaj is jó), 5 dkg élesztő, só, bazsalikom, egy fél csupor langyos tej, vaj, langyos víz
Töltelék: paradicsom, paprika, csemegekukorica, zöldborsó, hagyma és bármilyen zöldség, ami kéznél van; oldalas, szalámi vagy más húsféle; paradicsomszósz, sajt
A kenéshez: tojásfehérje

Elkészítés

A tészta hozzávalóiból ruganyos pizzatésztát gyúrok ilyen módon - csak most hagyma helyett bazsalikomot tettem a tésztába. Ha a tészta elkészült, meleg helyen kelni hagyom legalább fél, de inkább egy órát.
A töltelék hozzávalóit összevágom, a zöldségeket félrerakom, a húst egy kicsit megpirítom. A paradicsomszószt fűszerezem és belekeverem a lereszelt sajt felét.


A megkelt tésztát nyolc egyforma darabra vágom, kilisztezett deszkán egyenként kerekre nyújtom. A kinyújtott tésztát megkenem a szósszal és egyik felére felhalmozom a tölteléket - zöldségek, hús, sajt -, majd a másik felével szépen beborítom. A szélét jól összedolgozom, majd kivajazott vagy sütőpapírral bélelt tepsibe teszem,  lekenem tojásfehérjével és egy fogpiszkálóval kicsit megszurkálom, hogy a gőz kijöhessen. (Akinek nincs elrakott tojásfehérjéje, verjen fel egy egész tojást és azzal kenje le a tésztát) Előmelegített sütőben kb 25 perc alatt aranybarnára sütöm.
Enni frissen jó, de a maradék csodás reggeli lehet egy pohár tejjel - vagy kiváló uzsonna szendvics helyett kirándulásokon.




2012. március 9., péntek

Bazsalikomos kenyérhernyók nők napjára

Igazából nincs sok köze ennek a receptnek a nők napjához, hacsak az nem, hogy nyolcasokat is bele lehet látni a hernyócskába. Már régebben kinéztem ezt a receptet Gabojszánál, most kipróbáltam - és van egy olyan érzésem, hogy nagy kedvenc lesz :) Amúgy a Gabojsza-féle recepthez képest a legnagyobb változtatás, hogy én nem virslivel, hanem lengyelkolbásszal készítettem el, mert az - lévén nagyobb - nem veszlődik el annyira a kelt tésztában. Ja és hogy hatszor annyi bazsalikomot meg oreganot tettem a tésztába:)

Bazsalikomos-lengyelkolbászos (virslis) hernyókenyér

Hozzávalók (egy nyolc hernyós adaghoz :) ): kb. 600 g liszt, só, bazsalikom, oregano, 25 g élesztő, egy csupor langyos tej, langyos víz, cukor, egy tojás + tojásfehérje a kenéshez, vaj (kb 60 g) lengyelkolbász (annyi, amennyit hernyócskát szeretnénk, tehát ez esetben nyolc), esetleg szezámmag és lapkasajt a díszítéshez

Elkészítés

Az élesztőt felmorzsolom, egy kanál cukorral összekeverem, felöntöm tejjel és a tetejére lisztet szórva hagyom felfutni. Közben a vajat felolvasztom, a lisztet összekeverem a sóval, bazsalikommal, kis oreganoval, majd hozzákeverek egy tojást és a felolvasztott vajat. A masszához adom az élesztőt, majd gyorsan összegyúrom - könnyen nyújtható, nem túl szakadós tésztát kell kapnom. Konyharuhával letakarva kb fél óra alatt duplájára kelesztem.
A megkelt tésztát annyifelé osztom, ahány hernyócskát szeretnék. A kis adagokat egyenként kinyújtom nagyjából téglalap alakúra, majd a közepükbe helyezek egy-egy lengyelkolbászt. Fontos, hogy a tészta a kolbász egészét fedje be! Ezután a tésztát összenyomogatom a kolbászon. A bebundázott kolbászt bő egy centinként bevagdosom, majd a vágások mentén kihajtogatom a füleit, egyet jobbra, egyet balra. Az így előkészített hernyócskát sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és megkenem tojásfehérjével - én még megbolondítottam egy kicsit: minden kolbász-szemre tettem egy kis kocka lapkasajtot és az egészet megszórtam szezámmaggal. Előmelegített sütőbe tolom és 15-20 perc alatt készre sütöm. Még langyosan, kechuppal, majonézzel csudifinom (de majonézből az otthon kevert az igazi, ugye tudjátok? :) )

Este, a Kedvestől kapott gyönyörű rózsával együtt :)

... és végre egyszer természetes fényben is :)

A feljebb belinkelt Gabojsza-féle receptben fázisképek is találhatóak, akinek nem volt tiszta elsőre a kihajtogatás módja, ott megnézheti :)


2012. március 8., csütörtök

Nők napja


Boldog Nők napját minden kedves olvasónak - már persze akit érint :)


2012. március 6., kedd

Megint gomba, de új fajta: laskagombával töltött csirke

És igen, már megint gombát találtam az akciós polcon, úgyhogy ismét egy gombás recepttel jelentkezem - de megéri :) Enikő mondotta volt, hogy mi nagyon szerethetjük a gombát. Ez így is van, és reménykedem benne, hogy Ti is megszeretitek - esetleg egy kicsit az én segítségemmel is :)

Laskagombával töltött csirkecomb borral párolt krumpli-gomba körettel

Hozzávalók: fejenként egy dupla csirkecomb bőröstül, laskagomba (nálam fél kiló volt), 5-6 közepes szem krumpli, sajt (most kivételesen kevés is elég),  száraz vagy félszáraz vörösbor (két löttyintésnyi), fűszerek, olaj a sütéshez

Elkészítés

Megpucolom és felvágom a krumplit. A gombát megpucolom, 3-4 szebb fejet félreteszek, a többit kockára vágom (a szárát is, ha szép). A gomba- és krumplikockákat kicsit fűszerezem, sütőzacskóba teszem és meglocsolom egy pici borral. Összerázom, bekötöm és a sütőbe tolom - pont elkészül, amíg a csirkét készítem.
A combokat megmosom, leszítatom és óvatosan fellazítom a bőrét. Bekenem olajjal (igen, nálam még mindig a mézes olaj került rá) és bőven befűszerezem, a bőre alatt is, majd állni hagyom.  A félretett gombafejeket apróra metélem és kis vízben puhára párolom. A sajtot lereszelem és a megpárolt, leszítatott gombareszeléket hozzákeverem. Ahogy a sajt kicsit összeolvadt a gombával, annyi adagra választom, ahány combot készítek. A tölteléket óvatosan benyomkodom a bőr alá, majd a bőr szélét pár fogpiszkálóval "levarrom", hogy a töltelék ne fusson ki annyira sütés közben. Olajat forralok és a combok mindkét oldalát ropogós-pirosra sütöm.
Minthogy a combok és a töltelék előkészítése és sütése kb 45-50 percet igénybe vesz, mire azok elkészülnek, a köretnek való is szépen megpárolódik a sütőben - nem kell megijedni, hogy kicsit belilul, a bortól van és az íze ettől függetlenül remek. A köretet kiveszem és szépen, ízlésesen tálalom - bár amilyen hamar fogy, szinte kár is a tálalással vesződni :)

Igen, új tányérokat is kaptunk a hétvégén - szépek, ugye? :)

bár már megint esti, blicces fotó, de azért szépen látszik a töltelék a bőr alatt:)

2012. március 4., vasárnap

Egyszerű-de-nagyszerű: túrós gombóc

Egzotikum után következzen valami igazán finom, hagyományos dolog, gyerekkorom nagy kedvence: a túrós gombóc. Igazából úgy jutott eszembe ez, hogy túrós csuszához kerestem finom tehéntúrót, aztán annyira finomat találtam, hogy muszáj volt többet vegyek belőle :) Így aztán szombati ebédként (és igen, végre egyszer hivatalosan is ebédeltünk, azaz meleg ételt ettünk) elkészült ez a fincsi gombócocska, és még a morzsája is hamar elfogyott :)

Túrós gombóc (csak így, egyszerűen)

Hozzávalók: 500-600 g tehéntúró, gríz (búzadara), 2 tojás, 3-4 tasaknyi vaníliás cukor, prézli (ha van házi darabos, az jobb), vaj, liszt, olaj

Elkészítés

A tojásokat szétválasztom, a sárgáját megkeverem a vaníliás cukorral, a fehérjét felhabosítom. A túrót a cukros tojáshoz adom, jól összekeverem, majd hozzáadagolom a felvert fehérjét is. Mikor szépen összekeveredett, elkezdem hozzáadni a grízt - csak annyi kell, hogy a túró jól formálható legyen. A kész túrókrémet kicsit állni hagyom. Közben nagy serpenyőben vajat olvasztok, erre szórom a prézlit (pontos mértéket nem tudok: sokat :) ), majd kicsit átpirítom - szép sötétbarna kell legyen. Előfordulhat, hogy a prézlimennyiségnek nem elég a vaj, akkor kis olajat öntök alá - persze lehet csak olajban is pirítani, de a vajjal egy kicsit megbolondíthatjuk az ízét. A megpirult prézlit leveszem a tűzről és egy-két evőkanálnyi cukorral megkeverem.
A túrókrémet még egyszer átkeverem, egy-két kanálnyi lisztet is adok hozzá, majd bőven meglisztezett kézzel kis gombócokat formázok belőle, amit ugyancsak bőven lisztezett tálcára rakok. Nem túlzok, a nedves túró ugyanis nagyon sok lisztet "megeszik" és ha nem adunk neki, akkor ragadós pacává válik a formás gombócság helyett :) Vizet forralok, kis sót és kis olajat is teszek bele, majd a lobogó vízbe rakosgatom a gombócokat - egyszerre lehetőleg csak annyit, hogy ne üljenek egymásra a lábos alján. Nagyjából 8-10 perc alatt megfőnek - amikor fellebegnek a víz tetejére, ki lehet szedni őket. A kész gombócokat a cukrozott prézlibe forgatom és már tálalom is - aki szereti, tehet még rá cukrot, de a tejföl is nagyon illik hozzá.

Elkészítési idő: 40-45 perc